Idzie wiosna i powoli wszystko zaczyna nabierać barw. Mamy więcej energii i zapału. Dla niektórych to dobry czas na zmiany we wnętrzach.


Za nim jednak zabierzesz się za jakąkolwiek zmianę, pomyśl jaki kolor chcesz mieć w danym pomieszczeniu, tak byś dobrze się z nim czuł. Zapewne wiesz, że kolory maja nie tylko wpływ na charakter wnętrza, ale również na nasze samopoczucie oraz nastrój. Wybierając kolory pamiętajmy o wielkości naszego pomieszczenia, jasne kolory optycznie je powiększą, a ciemne kolory je optycznie zmniejszą.

Kolejnym ważnym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, jest ilość naturalnego światła wpadająca do pomieszczenia. Jeżeli naszym głównym źródłem oświetlenia jest światło sztuczne, to zwróćmy uwagę na jego barwę. Ciepła barwa światła (3000-3500K) podbija barwy ciepłe, a tłumi zimne, natomiast barwa zimna (5500-6500K) podkreśli barwy zimne, a stłumi ciepłe.

Dobierając kolory i łącząc je ze sobą można skorzystać np. z koła barw, które obejmuje 12 kolorów. Bardzo często proponowane są barwy neutralne jako tło we wnętrzu, które  zestawia się z dopełniającym odcieniem z palety barw w postaci dodatków.

 

Można też zastosować prostą zasadę proporcji 70/20/10, gdzie 70% stanowi kolor neutralny, będący bazą do dalszych barwnych aranżacji, 20% to kolor uzupełniający i 10% to kolor kontrastowy.

 

Wiele osób, zmieniających swoje wnętrze lub tworzących je od nowa korzysta z próbników. W zależności od tego co chcemy zmienić, stworzyć mamy próbniki farb, próbniki oklein, blatów, tkanin itd. Natomiast mamy też bardziej uniwersalne próbniki kolorystyczne jakimi są próbniki NCS, Pantone oraz RAL oraz parę innych.

 

NCS (Natural Color System)

 

NCS to międzynarodowy system barw, który jest najczęściej stosowany przy dobieraniu kolorów do wnętrz.  Oczywiście producenci farb, mają własne próbniki, żeby było trudniej znaleźć ich kolor u konkurencji, natomiast chyba wszystkie firmy sprzedające farby mają odpowiedniki systemu NCS. Dlatego też wybierając kolor z próbników NCS, możemy bardzo łatwo uzyskać ten sam kolor lub bardzo zbliżony u różnych producentów farb bez względu na jego nazwę.

System NCS bazuje na założeniu, że oko ludzkie może rozróżnić 6 podstawowych kolorów: dwa achromatyczne (neutralne) i 4 chromatyczne (barwne).

 

Poniżej krótka ściąga, jak czytać kolory NCS:

- Standardowa kolekcja próbek kolorów NCS i jednocześnie najbardziej dokładna

0510- odcień, na który składa się 05 (5%) koloru achromatycznego oraz 10% chromatycznego

Y90R – kolor, który składa się w 90% z czerwieni (R) i w 10% z żółci (Y)

 

Ciekawostka:

NCS Colour AB stworzyło czytnik kolorów. Kolory można sczytać prawie z każdej powierzchni. Urządzenie jest kompatybilne ze telefonami smart. Na YouTube jest sporo filmików na których możecie zobaczyć jak działa urządzenie. Oczywiście jest też sporo czytników innych firm i ceny urządzenia w zależności od producenta zaczynają się od 500 zł wzwyż.

 

 

Pantone

 

Amerykańska firma, która opracowała swój system kolorów, nazywany PMS (Pantone Measuring System) wykorzystywany głównie w poligrafii, choć obecnie już nie tylko. Firma wkroczyła we wszystkie branże, które w swojej pracy bazują na kolorach, czyli graficzna, architektoniczna, modowa, poligraficzna itd.

Pantone oznacza kolory numerami z uwzględnieniem takich cech jak fluorescencyjność, metaliczność itd.

Co ciekawe, firma co roku ogłasza barwę roku. To w jaki sposób jest ona wybierana jest zadziwiające. Pomijając fakt, że na spotkanie przyjeżdżają najwybitniejsi z wybitnych z całego swiata, to wybierając barwę, musi ona odpowiadać danej epoce, a dokładnie jej duchowi. Ma ona nawiązywać do ubiegłych wydarzeń i nastrojów społecznych. Wybrany kolor towarzyszy ludziom podczas całego roku i nakierowuje ich na to co ważne w danym roku. Ponieważ o barwie decydują ważne osobistości z całego świata, to wybrany kolor ma odzwierciedlać sytuację na całym świecie.

Takie spotkania odbywają się dwa razy do roku i z rocznym wyprzedzeniem jest wybierany kolor roku.

I tak w tym toku zostały wybrane, aż dwa kolory:

Jeżeli macie ochotę skorzystać z barw roku, to śmiało możecie, ponieważ na rynku jest sporo aranżacji wnętrz w tych kolorach, zestawów modnych ubrań również nie brakuje, więc jest w czym wybierać :)

03 marca 2021

Koło barw, NCS oraz Pantone

© Copyright 2017 by WebWave